Czy masz ubrania robocze odpowiednie na słoneczne, letnie miesiące? Pamiętaj, że powinny chronić Cię przed promieniowaniem UV, gdy pracujesz na zewnątrz. Zabezpieczanie skóry i zmniejszanie ryzyka jej chorób są bardzo ważne. Przebywanie na dworze bez ochrony przed emitowanym przez słońce promieniowaniem ultrafioletowym może prowadzić do uszkodzenia tkanek, zawsze więc należy wybierać odzież roboczą zabezpieczającą przed takim oddziaływaniem.
Tkaniny częściowo chronią przed szkodliwym działaniem słońca, jednak stopień tej ochrony bywa bardzo różny. Zależy on między innymi od następujących czynników:
Na poziom zabezpieczenia przed promieniami UV wpływa również to, czy produkt jest mokry, był wielokrotnie prany itp. W upalne dni i podczas bardzo intensywnej pracy warto zmieniać koszulkę czy też bluzę, jeśli zamoknie albo się przepoci. Zapewni to najwyższą możliwą ochronę. Równie istotna jest regularna wymiana odzieży roboczej w miarę jej zużywania, ponieważ zabezpieczenie z czasem ulega osłabieniu.
Dbanie o ochronne właściwości ubioru polega też na przestrzeganiu instrukcji prania umieszczonych na poszczególnych produktach.
Zdecydowaliśmy się na certyfikację wybranych produktów z serii SAFE pod kątem zgodności z normą EN 13758-2 (właściwości chroniące przed promieniowaniem UV emitowanym przez słońce), ponieważ odzież ta jest często używana na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych. Asortyment produktów MASCOT opatrzonych certyfikatem EN 13758-2 obejmuje górne części odzieży, takie jak T-shirty, koszulki z długimi rękawami oraz bluzy. Są to lekkie produkty, doskonale nadające się do stosowania jako główna – a często jedyna – warstwa ubioru przy pracy na słońcu, gdy ilość promieni UV jest największa.
Aby uzyskać certyfikację EN 13758-2, należy w testach osiągnąć współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (wartość UPF) wynoszący minimum 50. Zachowanie certyfikacji wymaga co najmniej utrzymania tego poziomu, co należy na bieżąco dokumentować w formie aktualizacji certyfikatu. Jeśli producent jest w stanie spełnić te warunki, może opatrzyć produkt oznaczeniem „UPF 40+”. Etykieta „UPF 40+” gwarantuje użytkownikowi ochronę przed promieniowaniem UV na poziomie co najmniej 97,5%. Inaczej mówiąc, przez materiał przenika mniej niż 2,5% szkodliwych promieni słonecznych.
Gruba warstwa kremu przeciwsłonecznego na suchej skórze chroni skuteczniej niż cienka warstwa kremu po kilku kąpielach w basenie. Na tej samej zasadzie grubsza i gęsta tkanina chroni lepiej niż cienka i przewiewna. Dlatego właśnie pracując na słońcu warto pamiętać, że cienkie materiały mogą nie zabezpieczać skóry użytkownika w wystarczającym stopniu.