EN ISO 20471
Dowiedz się wszystkiego o normie EN ISO 20471 dotyczącej odzieży roboczej o intensywnej widzialności
W rosnącej liczbie branż rozumie się dziś konieczność noszenia przez pracowników odzieży ochronnej. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie pewna część prac jest prowadzonych w pobliżu ruchu drogowego, dźwigów i innych pojazdów mechanicznych, a także przy pracy w ciemności. Jest to również dobra inwestycja. Odzież ochronna z certyfikatem zgodności z normą EN ISO 20471 zapewnia pracownikom bezpieczeństwo, pozwalając im skupić się na wykonywanych zadaniach. Pracownicy są widoczni w nocy i w ciągu dnia, ze wszystkich stron – także z tyłu, gdzie trudno jest samemu kontrolować sytuację. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu odzieży w myśl EN ISO 20471, elementy odblaskowe ani materiały fluorescencyjne nie znikają w „martwych polach”.
EN ISO 20471 to międzynarodowa norma definiująca wymogi w zakresie widzialności odzieży roboczej dla pracowników w obszarach wysokiego ryzyka. Stosowanie prawidłowej odzieży ochronnej jest niezwykle ważne i powinno być priorytetem – nawet jeśli tylko przez część dnia roboczego prace są wykonywane w obszarach, w których widoczność ma istotne znaczenie. Nowa norma wyróżnia trzy kategorie powiązane ze strefami ryzyka, w których odbywają się prace, a także ze skutecznością ochrony zapewnianej pracownikom przez odzież. O kategorii, którą należy wybrać, decyduje wymóg w zakresie widoczności – a więc powierzchni elementów odblaskowych i materiału fluorescencyjnego. Wszystkie produkty są wyposażone w elementy odblaskowe o charakterystyce odbijania światła spełniającej wymogi wcześniejszej kategorii 2.
Class 3 | Class 2 | Class 1 | |
Paski odblaskowe | 0,20 m² | 0,13 m² | 0,10 m² |
Materiał fluorescencyjny | 0,80 m² | 0,50 m² | 0,14 m² |
Najwyższym poziomem jest kategoria 3. Korzystając z oferty firmy MASCOT kategorię 3 można osiągnąć na dwa sposoby. Po pierwsze, można wybrać produkt, który sam spełnia wymogi kategorii 3 zdefiniowanej w normie EN ISO 20471 – np. kurtkę. Można też połączyć dwie części odzieży spełniające te wymogi wspólnie. Firma MASCOT uzyskała aprobatę unikatowego, prostego systemu oznaczeń literowych, który ułatwia orientację w systemie kategorii i kompletowanie ubrań w zestawy kategorii 3. System ten, zatwierdzony przez instytut certyfikacji, eliminuje niepewność i sprawia, że pracownicy zawsze mają na sobie odzież o właściwej kategorii bezpieczeństwa. Możliwości połączeń ubrań ochronnych spełniających wymogi normy EN ISO 20471 podano także na metkach, w instrukcjach prania oraz w informacjach dla użytkowników ubiorów. |
Zestawiając ze sobą dwa odrębne produkty, które spełniają wymagania normy EN ISO 20471, można utworzyć komplet odzieżowy kategorii 3. Na przykład, aby uzyskać zestaw kategorii 3, można połączyć kurtkę z grupy produktów B (oznaczenie literowe grupy podane jest na metce produktu) ze spodniami oznaczonymi jako Y lub X.
*) Także na bazie ogrodniczek można utworzyć zestaw kategorii 2 lub 3, o ile część górna odzieży noszona jest na nich. Jeśli koszulka lub inna część górna jest noszona pod nimi, to o łącznej kategorii zestawu decyduje kategoria ogrodniczek.
Widoczność – także po dłuższym okresie stosowania odzieży – jest niezwykle ważna. Dlatego firma MASCOT sprawdza i poddaje certyfikacji widzialność zgodnej z EN ISO 20471 odzieży ochronnej po wielokrotnie większej liczbie prań niż pięć, które przewiduje norma. W ten sposób firma gwarantuje, że bezpieczeństwo zapewniane przez jej produkty nie zmniejsza się z czasem, zachowując wymogi normy także po dłuższym użytkowaniu.