EN 13758-2 to norma dotycząca produktów chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB emitowanego przez słońce. Odzież certyfikowana pod kątem zgodności z tą normą jest opatrzona informacją o współczynniku ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (wartość UPF), który określa poziom zabezpieczenia. Stopień zapewnianej przez ubiór ochrony wynika z szeregu czynników, w tym grubości, gęstości i koloru materiału. Skuteczność zabezpieczenia zmniejsza się wraz ze zużyciem odzieży, kolejnymi praniami oraz po rozciągnięciu tkaniny.
Noszenie ubrań z certyfikatem zgodności z normą EN 13578-2 pozwala na minimalizację ryzyka uszkodzenia skóry przez promienie słoneczne.
Istnieje szereg standardów certyfikacji materiałów chroniących przed promieniowaniem UV, a tym samym także różne metody testowania stopnia tej ochrony. Testom zgodności z normą EN 13758-2 poddawane są tkaniny nowe, nierozciągnięte i suche. Jako wynik testu wskazuje się najniższą uzyskaną wartość UPF, a nie średnią jak w przypadku innych norm. Testy są wykonywane dla odzieży i nakryć głowy. Zgodnie z normą ubranie musi zakrywać trzy czwarte powierzchni rąk i nóg.
Norma EN 13758 dopuszcza badanie materiałów rozciągniętych i mokrych, jednak nie stanowi to wymogu.
Stosowanie odzieży z certyfikatem EN 13758 przyczynia się do minimalizacji ryzyka uszkodzenia skóry. Należy jednak pamiętać, że chronione są tylko zakryte obszary ciała. Skuteczność ochrony zmniejsza się też, gdy odzież jest mokra, zużyta lub jeśli użytkownik nie przestrzega zaleceń dotyczących jej pielęgnacji. Z tego powodu należy zawsze zwracać uwagę na właściwości ubrań i dbać o nie zgodnie z instrukcjami na wszywce.